لوله فولادی بزرگ

معرفی کامل لوله فولادی قطر بزرگ

لوله فولادی قطر بزرگ به لوله‌هایی گفته می‌شود که قطر آن‌ها معمولا بین ۲۴ الی ۱۲۰ اینچ است. برای تولید آن‌ها از روش U&O و RB استفاده می‌گردد. لوله saw در واقع لوله‌های جوشی هستند که جوشکاری آن‌ها به وسیله الکترود انجام می‌شود. ماده اولیه سازنده این لوله‌ها ورق‌های فولادی هستند که در محل اتصال با الکترود جوشکاری شده و به شکل لوله در می‌آیند. در هنگام جوشکاری محل اتصال نباید با هوا در ارتباط باشد. از همین رو الکترود با پودری مخصوص محافظت می‌شود. به این روش از جوشکاری، جوش زیر پودری نیز می‌گویند. در برخی موارد به جای پودر از گاز خنثی مانند Co2 و یا آرگون استفاده می‌کنند.

فرآیند تولید لوله saw

پس از آماده کردن لبه‌های ورق، ورق به واسطه دستگاه‌های عظیم به شکل حرف U درآمده و توسط دستگاه پرس، به لوله فولادی تبدیل خواهد شد. در روشی دیگر از دستگاه‌های post bending و roll bending استفاده می‌کنند تا ورق به لوله فولادی تبدیل گردد. پس از انجام‌ فرآیند جوش پودری، لوله به دستگاه‌های جوش داخلی و خارجی هدایت خواهد شد. کلیه فرآیند تولید و دستگاه‌های جوش مورد استفاده، به تجهیزات مدرنی مجهز بوده و مبتنی بر سیستم PLC کنترل می‌شوند. لوله فولادی پس از انبساط در دستگاه، به شکل و ابعاد مورد نظر می‌رسد. هم گام با تولید لوله فولادی آزمون‌های کنترل کیفی بر روی آن انجام شده تا استانداردها و کیفیت لوله مورد تایید قرار گیرد. آزمون‌های کنترل کیفی که در این راستا از لوله‌ها گرفته می‌شود عبارتند از: RT، MT، VT، UT. ساختار شیمیایی لوله و خواص فیزیکی در قسمت جوش و همچنین بدنه آن با آزمون کنترل کیفی و نمونه گیری مستمر، کنترل خواهد شد.

ابعاد لوله فولادی قطر بزرگ

لوله فولادی که به روش saw تولید می‌شوند، معمولا دارای سایز ۲۴ تا ۱۲۰ اینچ بوده و با ضخامت و استانداردهای مختلفی از جمله API و ASTM و با گرید A تا X80 تولید خواهند شد.

تست لوله‌های saw

در این روش سعی می کنند اتصال را با ج,شکاری از طریق الکترود جوش دهند. علاوه بر این ، به طوری که مواد مذاب در هنگام جوشکاری با هوا تماس نداشته باشد و در صورت لزوم از پودر برای بهبود کیفیت جوشکاری استفاده می‌کنند و به همین دلیل جوشکاری زیر پودر گفته میشود. البته برخی ممکن است از آرگون یا CO2 در جایزه پودر استفاده کنند.

پس از رسیدن به مرحله تولید ، کنترل کیفیت بر روی لوله جوش داده شده تولید شده انجام می‌شود تا بتواند به کیفیت کامل محصول دست یابد. اقداماتی مانند استفاده از پرتو سنج اشعه ایکس برای نهایی سازی و جمع بندی ضخامت فولاد یا استفاده از آب برای بررسی نشتی. آزمایشات برای بررسی کیفیت لوله فولادی جوش داده شده شامل تست‌های کشش، فشار، ضربه ، متالورژی، سختی، مهندسی، خمش و انبساط است. در صورت بروز مشکل و هرگونه عیب در لوله‌ها، لوله وارد بخش قراضه شده و مراحل تولید از سر گرفته خواهد شد.

همه چیز درباره لوله درزدار

همانطور که گفته شد لوله saw یک نوع لوله درزدار است. برای آشنایی بیشتر با خصوصیات آن‌ها باید شناخت کاملی از لوله‌های درزدار و خصوصیاتشان داشته باشید. برای تولید لوله درزدار ابتدا ورق فولادی در ابعاد مورد نظر برش می‌خورند. ورق‌های فولادی انواع مختلفی هستند اما ترکیب و ساختار شیمیایی به کار رفته در آن‌ها مشخص است. ترکیب شیمیایی به کار رفته در ورق‌های فولادی بر جوش پذیری آن‌ها تاثیرگذار است. لوله‌های فولادی درزدار از لوله‌های فولادی نرم ساخته می‌شوند. ورق‌ها پس از انجام عملیات نورد، به شکل لوله در خواهند آمد. نورد به عملیات‌هایی گفته می‌شود که در طی آن از غلتک‌های در حال چرخش استفاده می‌شود.

لوله فولادی بزرگ

نورد چیست؟
  • نورد بر اساس نحوه قرار گرفتن غلتک به سه شکل طولی، عرضی و یا پیچشی انجام می‌شود.
  • بر اساس وضعیت حرکت غلتک شامل پیوسته، رفت و برگشتی و هم رفت است.
  • بر اساس شکل غلتک شامل نورد تخت، استوانه‌ای و مخروطی است.
  • بر اساس دمای فلز شامل داغ، گرم و سرد است.
  • و در نهایت بر اساس شکل محصول نورد شده شامل ورق، شمش و مقاطع ساختمانی است.
روش اول: تولید لوله جوش داده شده مارپیچ

در این روش که یکی از روش‌های استاندارد جهانی برای تولید لوله است، ورق مجدداً با درز مارپیچی بین غلطک ها ارسال می‌شود تا لوله تشکیل شود. در این روش با تغییر زاویه ، لوله با قطره‌های مختلف تولید می‌شود.

روش دوم: تولید لوله درز دار به روش درز مستقیم

در این روش ، می‌توان برش ورق فولاد را بر اساس اندازه و ضخامت در نظر گرفته شده برای لوله ایجاد کرد. سپس آن را وارد غلتک کرده تا رول شود و آن را گرد کنید. در آخر با دو روش جوشکاری (جوشکاری ذوب الکتریکی ، جوشکاری با فرکانس بالا) درز ایجاد می‌شود که جوش داده و بهم متصل می‌گردد.

فشار و دما قابل تحمل لوله را محدود کنید، زیرا در لوله‌های جوش داده شده حد و مرزی وجود دارد (همان جوشکاری دو لبه). این بدان معنی است که اگر لوله‌ای برای استفاده مورد نظر شما وجود دارد که باید در آن فشار و دما بالا برود ، ترجیحاً باید از لوله‌های بدون درز یا مانیسمان استفاده کنید. البته به لطف توسعه صنعت جوشکاری و متالورژی ، این وضعیت برای لوله‌های جوشکاری شده بهتر شده است. با این حال‌، لوله های فولادی جوش داده شده دارای مزایایی نسبت به لوله‌های مانیسمان هستند. شامل:

  • لوله‌های درز دار سریعتر تولید می‌شوند.
  • لوله‌های درز دار ارزان ترند.
  • لوله‌های درزدار از ضخامت دیواره پایدارتر و مداوم تری برخوردار هستند.
  • سطح داخلی لوله جوش داده شده توانایی کنترل را دارد.

امیدواریم که مطلب همه چیز درباره لوله فولادی قطر بزرگ یا لوله saw برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. در این مطلب تلاش کردیم درباره درباره لوله فولادی قطر بزرگ اطلاعات کاملی را برای شما شرح دهیم. شما می‌توانید با مراجعه به سایت ساران پایدار اطلاعات کامل‌تری در این باره پیدا کنید و از متخصصان شرکت ساران پایدار برای تهیة تجهیزات فلزی، آهن‌آلات، استنلس استیل و محصولات دیگر مشاوره بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما