شیر توپی

شیر توپی

عملکرد شیر توپی که به آن شیر گازی یا بال ولو نیز گفته می شود در زمینه قطع و وصل کردن جریان می باشد.از شير توپي براي كنترل جريان در زماني كه سيال فقط گاز باشد ميتوان استفاده كرد.

توپی این شیرها معمولاً از چند نوع فلز مختلف ساخته می شوند. به همین دلیل نشیمنگاه ها از مواد نرمی مانند تفلون ساخته می شوند. استفاده از این مواد باعث بالا رفتن کیفیت آب بندی می شود

 

نحوه عملکرد شیر توپی

Ball Valve ها شـيرهاي ساده هسـتند كه برای قـطع و وصـل کردن جریان از يك قطـعه توپي شكل براي متوقف كردن و راه اندازي دبي سيال استفاده ميشود که با چرخش ساقه شير به سمت موقعيت بازشدن توپي می چرخد و سوراخي كه در وسط آن تعبيه شده است در مسير ورود و خروج سيال قرار ميگيرد و در نتيجه سيال از شير عبور ميكند.

وقتيكه توپي آنگونه ایی  بچرخد كه سوراخ آن عمود بر مسير سيال قرارگيرد، دبي سيال متوقف ميگردد.  وقتي كه توپي ، در موقعـيت نيمه باز قرار گيـرد، جريان آشـفتهاي در شير ايجاد ميشود اين مشخصه باعث محدوديت كاربرد Ball Valve ميگردد. بنابراين ، این نوع از شیرآلات صنعتی در سیالهایی که قرار است كاملاً باز يا كاملاً بسته  باشد ، بكار میروند.

معایب

یکی از عیوب شیرهای توپی این است که می‌توانند سیال را در محفظه میانی به دام بیندازند و اگر این سیال تخلیه نگردد می‌تواند در یخبندان باعث ترک خوردن بدنه گردد.همچنین استفاده طولانی مدت از این شیرها برای کاربردهای تنظیم جریان صحیح نمی‌باشد، چرا که باعث خوردگی توپی و در نتیجه ایجاد نشتی داخلی در شیر می‌گردد.

شما میتوانید پس از انتخاب محصول نهایی و ثبت سفارش از طریق فرم میتوانید از متخصصین ما به صورت تلفنی ورایگان مشاوره دریافت کنید.

تماس با ما