تیرآهن شبکه

تیرآهن شبکه

تیرآهن های IPE  بعد از تهیه و علامت گذاری از بخش های خاصی برش داده شده و پس از جوش مجدد دو بخش برش خورده به یکدیگر، تیرآهن شبکه و یا لانه زنبوری تشکیل می شود. این کار برای افزایش توان تیرآهن در مقایسه با محصول اولیه صورت می‌گیرد.

دلیل نامگذاری تیرهای لانه زنبوری, شکل گیری این تیرها پس ازعملیات بریدن, دوباره جوش دادن و تکمیل پروفیل است. این گونه تیرها در طول خود دارای حفره های توخالی در جان هستند که به لانه زنبور شبیه است. (اگر از سطح مقطع تیرآهن به آن نگاه کنیم دو ورق که به صورت افقی در بالا و پایین تیر قرار گرفته اند بال و ورق ضخیمی که در بین این دو مقطع به صورت عمودی قرار گرفته است را جان می گوییم)

 

کاربرد

این تیرها در در انواع صنایع به ویژه پل سازی، حمل و نقل، عمران ،اجرای سقف های تیرچه و بلوک ، اتصالات تیرها به ستون، راه پله ها و تیغه کشی های داخلی کاربرد بسیاری دارند..

 

 

ساخت تیرآهن شبکه

تولید تیرآهن شبکه ای در ایران عمدتا به دو روش کوپال و برنول صورت میگیرد. در مدل اول ،برش به کمک دستگاه گیوتین و سپس جوشکاری قوس الکتریکی قطعات جدا شده انجام میشود که به روش کوپال معروف است. روش دوم نیز استفاده از برش گاز استیلن و اکسیژن است که برنول نامیده می شود. این روش از دقت بهتری برخوردار است.

در ابتدا جان تیرآهن نرمال را به کمک شابلون شش ضلعی خط کشی می کنند و سپس دور این خطوط را برش می دهند. این برش کاری در امتداد طول تیر با فواصل معین صورت می گیرد تا در نهایت تیر از وسط به دو نیم تقسیم شود. سپس  دو بخش را جوشکاری می کنند.

در مواردی برای ساخت تیرآهن CPE جهت افزایش عرض تیر برای تامین تحمل بار خمشی بیشتر، بین دو قسمت تیر جدا شده، در محل ضلع بالایی شش ضلعی ها، Spacer Plates جوشکاری می کنند. دقت این جوشکاری اهمیت به سزایی در استحکام دارد.

 

 مزایا و معایب

در ادامه برخی از مزایا و معایب استفاده از تیرآهن شبکه (لانه زنبوری) برای شما نوشته شده.

 

مزایا تیرآهن  لانه زنبوری

  • با کم شدن وزن مصالح و سبک بودن تیر از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر خواهد بود.

 

  • از فضاهای ایجاد شده (حفره ها) در جان تیر می توان لوله های تاسیساتی و برق را عبور داد.

 

  • از آنجایی که جان این گونه تیرها در قسمت هایی توخالی است, در نتیجه وزن سازه به میزان قابل توجهی کم میشود. در اثر کاهش وزن سازه, مولفه های نیروی زلزله که ارتباط مستقیم با وزن سازه دارد نیز کم می شوند در نتیجه ساختمان ایمن تر خواهد بود.

معایب تیرآهن لانه زنبوری

  • از جمله معایب تیرآهن شبکه ای وجود حفره های آن است که می تواند تنش های برشی را در محل تکیه گاه های پل به ستون یا اتصال تیر آهن تودلی (تیر فرعی) تحمیل کند

 

  • مساله مهم بعدی لهیدگی جان در قسمت اتصال مقطع برش شده است. در نواحی که بار متمرکز وجود دارد یا در نزدیکی تکیه گاه ها، کنترل لهیدگی جان باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

پس از انتخاب تیر آهن مورد نظرتان،میتوانید از طریق فرم های ثبت سفارش از متخصصین ما مشاوره گرفته و سپس به راحتی اقدام به خرید کنید . 

تماس با ما