لوله api

لوله api چیست؟

همانطور که می‌دانیم لوله‌ها، استوانه‌های توخالی هستند که دارای انواع مختلفی می‌باشند و جهت انتقال سیالات از آنها استفاده می‌کنند. در این مقاله می‌خواهیم درخصوص لوله api صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

همه چیز درباره لوله api

لوله api یا همان American Petroleum Institute در سال 1991 در انستیتو نفت امریکا با هدف استفاده در حوزه نفت و گاز تأسیس شد که از پرکاربردترین مقاطع فولادی می‌باشد. ویژگی‌های لوله API موجب گردیده تا این لوله اغلب در صنایع نفت، پتروشیمی و گاز کاربرد فراوانی داشته باشد.
سوالی که برای ما پیش می‌آید این است که چرا از لوله api جهت انتقال نفت و گاز استفاده می‌شود؟ لازم به توضیح است انتقال حجم بیشتر نفت و گاز در کمترین زمان ممکن مهمترین موضوع در این صنعت است که باعث افزایش بازدهی می‌گردد. با توجه به قطور بودن لوله‌های api و استحکام لوله‌های فولادی(مقاوم در برابر ترک) از این نوع لوله‌ها نیز استفاده می‌گردد.

انواع لوله‌های api

از لحاظ ضخامت، این نوع لوله با لوله رده 40 مانیسمان برابری می‌کند و به دو دسته API 5L PSL1 و API 5L PSL2 طبقه بندی می‌شوند.
در کل لوله api نوعی لوله درزدار می‌باشد که از ورق‌های فولادی ساخته و در ابتدا به صورت رول درآورده و سپس لبه ابتدایی و انتهایی را به وسیله جوشکاری به یکدیگر متصل می‌کنند. این لوله‌ها با ضخامت 40 و تا سایز 2 اینچ تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

تفاوت لوله PSL1 و PSL2

1. تفاوت در خواص مکانیکی
2. تفاوت در خواص شیمیایی
3. تفاوت در بازرسی و تعمیر نقص
4. تفاوت در ساخت
5. تفاوت در قابلیت ردیابی و نیز صدور گواهینامه

در کل تفاوت بین PSL1 و PSL2 لوله عبارت است از

1. سطح مشخصات محصول خط لوله به PSL1 و PSL2 و یا سطح کیفیت به PSL1 و PSL2 متفاوت است.
2. مشخصات API 5L PSL2 بالاتر از API 5L PSL1 است. این دو سطح مشخصات نه تنها دارای الزامات بازرسی متفاوت هستند، بلکه ترکیب شیمیایی و الزامات عملکرد مکانیکی متفاوتی نیز دارند.
3. PSL2 نسبت به PSL1 نسبت به ترکیب شیمیایی، خواص کششی، انرژی ضربه، آزمایش غیرمخرب و سایر شاخص‌ها برتر است.
4. خط لوله باید با آزمون فشار آب تست شود و استاندارد فشار آب باید فاقد هرگونه افت فشار آب باشد، این تفاوت بزرگ بین استاندارد API و استاندارد چین است.
7. تفاوت اصلی این است که در انتهای لوله PSL2 باید ماسه ریخته شود، در حالی که PSL1 این گونه نیست و اساسا در همه جا به شکلی یکسان استفاده می‌شود.
8. PSL1 به آزمایش غیر مخرب نیاز ندارد، PSL2 باید یک تست غیر مخرب بر روی آن انجام شود.
9. الزامات psl-2 از لحاظ انتخاب مواد خام و روش‌های تشخیص و همچنین فرآیند تولید نهایی، سخت‌تر است.

لوله api

کاربرد و ویژگی لوله api

– به دلیل هزینه پایین در خطوط نفت، گاز و آب استفاده می‌شود.
– در برابر تسلیم و چقرمگی بالا مقاومت بالایی دارد.
– ساخت سوله های صنعتی
– استفاده در سیستم های تراش

تفاوت لوله مانیسمان و api

1-مهمترین تفاوت این دو لوله در فرایند تولید آن‌ها می‌باشد به این صورت که لوله api یک لوله درزدار اما لوله مانیسمان بدون درز می‌باشد.
2- میزان استحکام آن‌ها متفاوت است. به این دلیل که لوله‌های درزدار ممکن است در محل جوش دچار ترک خوردگی شوند، بنابراین استحکام لوله‌های مانیسمان بیشتر می‌باشد.
3- ضخامت لوله‌ها از دیگر تفاوت ‌های آن‌ها است. به این صورت که لوله‌های مانیسمان از ضخامت بیشتری نسبت به لوله های api برخوردار می‌باشد.
4- محل استفاده و نوع کاربرد متفاوتی دارند.
5- وزن لوله‌های مانیسمان نسبت به api بالاتر است. جالب است بدانید فرایند تولید لوله مانیسمان از شمش فولادی اما api از ورق فولادی ساخته می‌شود.
6- قیمت لوله های مانیسمان از api بیشتر است.

سخن آخر

امیدواریم که مطلب امروز برای شما مفید واقع شده باشد. در این مطلب تلاش کردیم تا همه چیز درباره لوله api را بیان کنیم. شما می ‌توانید با مراجعه به سایت ساران پایدار  اطلاعات کامل‌تری در این باره پیدا کنید و از متخصصان شرکت ساران پایدار برای تهیة تجهیزات فلز و فولاد و محصولات دیگر مشاوره بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما