تیرآهن هاش H

تیرآهن هاش H

تیرآهن یکی از محصولات اساسی در صنعت ساختمان سازی است، این پروفیل ساختمانی با توجه به نوع مصرفی که دارد دارای انواع گوناگونی است که تحت استاندارد های مختلفی عرضه میشود.در بازار آهن، تیرآهن با مقطع I شکل را تیرآهن و مقاطع H شکل را هاش می‌ نامند. تیرآهن بال پهن و تیرآهن IPB از دیگر نام های هاش است. هاش یا تیرآهن پال پهن خود به دو زیر گروه اصلی هاش سبک ( HEA )  و هاش سنگین ( HEB ) تقسیم میشود.در ادامه به برسی تفاوت تیرآهن هاش H وI و معرفی دقیق تر تیرآهن هاش وانواع آن میپردازیم .

پیش از آن باید بدانیم جان و بال تیرآهن چیست؟

اگر از سطح مقطع تیرآهن به آن نگاه کنیم دو ورق که به صورت افقی در بالا و پایین تیر قرار گرفته اند بال و ورق ضخیمی که در بین این دو مقطع به صورت عمودی قرار گرفته است را جان می گوییم.

 

 

تفاوت تیرآهن بال پهن و بال کوتاه

تیرآهن هاش  (بال پهن)، به سایز و ارتفاع دلخواه ساخته می شود؛ ولی تیرآهن I(بال کوتاه) تا آنجا که تجهیزات برش تولیدکنندگان اجازه می دهد، ساخته می‌شودبه همین دلیل برای استفاده در طول های بلند، تیرهای H بسیار مفید تر ازنوع I آنهاست .H می تواند برای طول 100 متر استفاده شود، در حالی که I ها برای طولهای حداکثر 30متر مناسبند.

تیرآهن نوع H (بال پهن):

تیرآهن هاش H، نوعی از تیرآهن میباشد که بال و جان( ارتفاع پشت تا پشت تیرآهن ) آن باهم برابرند.این نوع تیرآهن سازه‌ای با بال های پهن می باشد که به دلیل شباهت سطح مقطع آن ها به حرف H به این نام معروف است.

کاربرد

از تیرآهن هاش برای صنایع مختلفی استفاده می شود و می توان آن را در صنعت پل سازی ، برج سازی ، سد سازی و صنایع مشابهی که نیاز به مقاومت و استحکام بالایی دارد ، به کار برد.

 

تیرآهن نوع I (بال کوتاه):

تیرآهن I شکل به دلیل شباهت سطح مقطع آن به حرف I به این نام معروف است.در این تیر ها، بالها از عرض کمتری برخوردارند یعنی فاصله ی لبه های بال تا انتها (محل تلاقی شان با جان) نسبتا کوتاه است.

کاربرد

این نوع تیرآهن به طور گسترده در ساخت املاک مسکونی و تجاری، شاسی خودرو، پل ، پایه ماشین و غیره استفاده می شود.

 

انواع تیرآهن هاش H

تیرآهن بال پهن یا هاش ، نوعی از تیرآهن میباشد که بال تیرآهن و جان( ارتفاع پشت تا پشت تیرآهن ) تیرآهن باهم برابر بوده باشد.

تیرآهن های بال پهن به دو دستهه سبک و سنگین تقسیم میشوند.به طور کلی این محصوب از سایز 100 تا 1000 در بازار موجود میباشد.

تیرآهن هاش سبک HEA:

تیرآهن بال پهن HEA یا هاش H از نوع سبک هاش H بوده، یعنی این تیرآهن بال پهن دارای ضخامت کمتری نسبت به تیرآهن بال پهن HEB میباشد.

کاربرد

استفاده در ساخت سقوف مختلف ساختمان های اسکلت فلزی، یکی از کاربرد های گوناگون این نوع تیرآهن میباشد.

تیرآهن هاش سنگین HEB:

تیرآهن بال پهن HEB  از نوع سنگین هاش H بوده، یعنی این تیرآهن بال پهن دارای ضخامت بیشتری نسبت به تیرآهن بال پهن HEA میباشد.

کاربرد

به دلیل بزرگتر بودن سطح مقطع تیرآهن HEB  ،در مقایسه با تیرهای I تنش کمتری را تحمل میکنند و محصولی عالی برای استفاده به عنوان ستون های عمودی هستندهمچنین به دلیل مقاومت بالا برای تحمل وزن زیاد از آن در تهیه تیر و خرپا هم استفاده میشود.

 

راهنمای خرید هاش

معمولا در اکثر سایزهای تیرآهن هاش (بال پهن )عرض بال ها برابر با طول جان آن تولید میشود. همچنین در انواع تیرآهن معمولی و تیرآهن بال پهن سایز مقطع نشان دهنده طول یا ارتفاع جان آن است.بنابراین برای مثال تیرآهن 10 نشان دهنده تیرآهنی است که طول جان آن 10 سانتی متر است.

دسته بندی هاش یا تیرآهن بال پهن بر اساس وزن هر شاخه از آن انجام گرفته است. هاش سنگین به دلیل ضخامت تولید بیشتر در سایز مشابه با هاش سبک وزن بیشتری دارد.به دلیل همین تفاوت وزن قیمت هاش سبک در یک شاخه کمتر از قیمت هاش سنگین یا فوق سنگین است.به طور مثال طبق جدول وزنی یک شاخه 12 متری هاش سبک سایز 10 نزدیک به 200 کیلوگرم وزن دارد در حالی که هاش سنگین در همین سایز 240 کیلوگرم وزن دارد ،بنابراین قیمت هاش سبک کمتر از قیمت هاش سنگین در همان ابعاد است.

شما میتوانید پیش از خرید ،از متخصصین ما به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید و پس از انتخاب نهایی از طریق فرم ها ثبت سفارش کنید .

تماس با ما