انواع استاندارد لوله

معرفی استاندارد های لوله

لوله‌ها دارای انواع مختلفی هستند. از همین رو انواع استاندارد لوله با یکدیگر متفاوت است. لوله‌های فولادی یکی از این انواع است که برای مصارف مختلف صنعتی و ساختمانی کاربرد دارد. استحکام و مقاومت بالا در برابر گرما از ویژگی مهم این لوله‌هاست که موجب محبوبیت آن‌ها گشته است. لوله‌های فولادی که در برابر خوردگی مقاوم هستند در مصارف لوله کشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. استاندارد انواع لوله موضوع مهمی است که بر ویژگی لوله‌ها تاثیرگذار است.

انواع استاندارد لوله فولادی

استاندارد لوله‌ها بر اساس طول، عرض، ضخامت و دیگر ویژگی‌ها تعیین می‌گردد. بیشتر استانداردها توسط کشور آمریکا تعیین می‌شوند. اما انواع استاندارد لوله در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت هستند.

انواع استاندارد لوله فولادی API 5L

این استاندارد برای لوله‌های درزدار و بدون درز استفاده می‌شود.

انواع استاندارد لوله استاندارد ASTM A53

برای لوله‌های فولادی مورد استفاده در خطوط پتروشیمی کاربرد دارد.

انواع استاندارد لوله ASTM A179

زمانی که لوله در مجاورت هوا با دمای بالا قرار بگیرد لوله‌های آتشخوار ساخته می‌شوند. این لوله‌ها در براب گرما مقاوم هستند و در صد کربن به کار رفته در آن‌ها پایین است.

انواع استاندارد لوله ASTM A312

در ساختار آن‌ها از کروم و نیکل استفاده شده و در برابر خوردگی مقاوم هستند.این لوله‌ها در برابر دمای بالا مقاومت پایینی دارند.

انواع استاندارد لوله ASTM A333

برای دمای پایین کاربرد دارند. لوله‌های کربن استیل و لوله‌های فولادی آلیاژی بر اساس این استاندارد ساخته می‌شوند.

انواع لوله

لوله‌ها برای حمل گاز، آب سرد و گرم و سایر مایعات از یک مکان به مکان دیگر به طور ایمن استفاده می‌شود. انواع مختلفی از لوله‌ها در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.
انواع لوله‌ها بر اساس کار و تناسب انتخاب می‌شوند و قیمت آنها نیز در نظر گرفته می‌شود.

انواع لوله

انواع لوله برای لوله کشی

برای لوله کشی و تامین آب، برخی از رایج ترین و بهترین لوله‌ها به شرح زیر است:

  • لوله چدنی.
  • لوله GI.
  • لوله آهن فرفورژه.
  • لوله فولادی.
  • لوله مس.
  • لوله پلاستیکی.
  • لوله آزبست سیمان
  • لوله بتنی.
  • لوله سفالی منجمد شده.
لوله چدنی

لوله چدنی به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی و در نتیجه عمر طولانی به طور گسترده برای سیستم‌های توزیع آب شهری استفاده می‌شود.
لوله چدن از چدن ساخته شده است. چنین لوله‌هایی معمولاً از قطر 5 تا 120 سانتی متر ساخته می‌شوند.
در شرایط عادی می‌توان انتظار داشت که یک لوله چدنی 100 سال عمر کند.

ویژگی لوله چدنی

طول معمول این نوع لوله 12 فوت است، اما طول‌های تا 20 فوت را می‌توان تولید کرد.
لوله چدنی در چندین کلاس ضخامت برای فشارهای مختلف تا حداکثر 350 psi ساخته می‌شود.
لوله‌های چدنی معمولاً برای محافظت در برابر خوردگی و بهبود کیفیت هیدرولیکی آنها در یک ترکیب قیری غوطه ور می‌شوند. اندازه‌های بزرگتر ممکن است با پوشش ملات سیمان ارائه شود‌.
از ترکیبات ثبت شده گوگرد و سایر مواد و ملات سیمان تمیز برای اتصالات آن‌ها استفاده می‌شود. این مواد ارزان‌تر از سرب هستند، اما اتصالات معمولاً انعطاف‌پذیری کمتری دارند.
لوله فلنجی برای ایستگاه‌های پمپاژ، کارخانه‌های فیلتر و سایر مکان‌هایی که ممکن است نیاز به جدا کردن لوله باشد استفاده می‌شود.
آنها تا 100 سال عمر می‌کنند، اما با گذشت زمان، قدرت حمل آب آنها کاهش می‌یابد. آنها نمی‌توانند فشار بیش از 7 کیلوگرم بر سانتی متر مربع را تحمل کنند:
لوله‌های چدنی عموماً با چکش بریده می‌شوند اما برای برش بهتر می‌توان از کاتر و اره استفاده کرد.

لوله آهن گالوانیزه (GI)

لوله‌های GI از ورق فولادی ملایم ساخته شده‌اند. اتصال طولی آن از نوع درز جوشی است . لوله GI برای تامین آب، گاز یا هر مایع دیگری در داخل ساختمان استفاده می‌شود.
این نوع لوله‌ها از قطر 12 میلی متر (0.5 اینچ) تا 15 سانتی متر (6 اینچ) تهیه می‌شوند. آنها در طول 6 متر (20 فوت) موجود هستند.

لوله GI

ضخامت دیواره ورق آن با توجه به قطر آنها متفاوت است. پس از تهیه این لوله، آن را در محلول روی فرو می‌برند. این عمل به گالوانیزه کردن معروف است. به این ترتیب لوله از زنگ زدگی در امان می‌ماند.
میانگین عمر این لوله 10 سال است. آنها را می‌توان به راحتی به هم وصل کرد. برش و خم کردن آنها نیز کار آسانی است. آنها با کمک یک سوکت به هم متصل می‌شوند.
این لوله‌ها سبک وزن و ارزان هستند. آب‌های اسیدی و قلیایی روی این لوله‌ها تاثیر بدی می‌گذارند.

لوله آهنی فرفورژه

این نوع لوله‌ها مانند لوله‌های GI هستند. آنها همچنین برای حمل آب، گاز یا مایعات خاص دیگر از مکانی به مکان دیگر استفاده می‌شوند.
تنها تفاوت لوله فرفورژه با GI این است که لوله‌های فرفورژه از جوشکاری ورق آهنی ساخته می‌شوند. علاوه بر این، لوله‌های بدون درز نیز توسط آن‌ها ساخته می‌شوند.
وزن چنین لوله‌ای کمتر است. برش و خم کردن این لوله بسیار آسان است.

لوله فولادی

لوله‌های فولادی برای انتقال آب، گاز یا مایعات خاص از یک مکان به مکان دیگر تحت فشار استفاده می‌شود. این لوله‌ها از ورق‌های فولادی ساخته شده‌اند.
لوله‌های کوچک دارای اتصال جوشی در طول هستند که قابل رویت نیست. لوله‌های بزرگ دارای اتصال پرچ شده یا اتصال جوشی هستند.
پس از ساخت چنین لوله‌هایی، آنها را در محلول روی فرو می‌برند. این عمل گالوانیزه نام دارد و برای جلوگیری از زنگ زدگی لوله استفاده می‌شود. میانگین سنی چنین لوله‌هایی از 25 سال تا 50 سال است.
این لوله‌ها وزن کمی دارند. آنها را می‌توان با اتصال جوش داده شده متصل کرد.
چنین لوله‌هایی را می توان به راحتی خم کرد. آب اسیدی و آب قلیایی می‌تواند موجب زنگ زدگی این لوله‌ها شود. تعمیر این نوع لوله‌ها مشکل است. همچنین به دلیل ضخامت دیواره کمتر، می‌توان آنها را با فشار خارجی پرس کرد.

لوله مس

لوله‌های مسی از قطر کم ساخته می‌شوند. از آنجایی که مس زنگ زدگی را نمی‌پذیرد، بنابراین این لوله‌ها بادوام هستند. با این حال، از آنجایی که مس گران است، بنابراین در مکان‌های محدودی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
این نوع لوله‌ها عموماً برای حمل آب گرم یا بخار استفاده می‌شوند. آنها حتی در دمای بالا خم نمی‌شوند.

لوله پلاستیکی

این لوله‌ها که شامل لوله‌های لاستیکی و پی وی سی می‌باشد، برای تامین آب، آب اسیدی و آب قلیایی استفاده می‌شود. آب گرم نباید توسط این لوله جا به جا شود.
این لوله‌ها با استفاده از اتصال رزوه یا سوکت به هم متصل می‌شوند. چنین لوله ‌هایی زنگ زده نمی‌شوند. از نظر وزن سبک هستند. برش، خم شدن و اتصال برای این لوله‌ها آسان است.
ویژگی لوله مسی
این نوع لوله‌ها مقاومت خوبی در برابر جریان الکتریکی دارند. با افزایش دما بی فایده می‌شوند.

لوله آزبست سیمان

لوله آزبست از آزبست، سیلیس و سیمان ساخته شده است که تحت فشار به یک ماده متراکم و همگن با استحکام قابل توجه تبدیل می‌شود.
فیبر آزبست کاملاً با سیمان مخلوط شده و به عنوان تقویت کننده عمل می‌کند.
این نوع لوله در قطرهای 4 تا 36 اینچ در طول 13 فوت موجود است. این لوله در گریدهای مختلفی ساخته می‌شود که قوی ترین آنها برای فشارهای داخلی تا 200 psi در نظر گرفته شده است.

لوله بتنی

لوله بتنی پیش ساخته در سایزهای تا قطر 72 اینچ و سایزهای تا 180 اینچ بنا به سفارش ویژه ساخته شده است.
امیدواریم که مطلب انواع استاندارد لوله برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت ساران پایدار اطلاعات کامل‌تری در این باره پیدا کنید و از متخصصان شرکت ساران پایدار برای تهیة تجهیزات فلزی، آهن‌آلات، استنلس استیل و محصولات دیگر مشاوره بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما