کاربرد لوله های بدون درز

معرفی کاربردهای لوله‌ بدون درز

لوله فولادی بدون درز یک لوله دایره‌ای شکل است که قسمتی توخالی دارد و در اطراف آن هیچ درزی وجود ندارد. لوله فولادی بدون درز از فولاد کربن، فولاد آلیاژی، شمش فولاد ضد زنگ یا لوله جامد ساخته شده است و سپس با نورد گرم، نورد سرد یا کشش سرد ساخته می‌شود. لوله‌های بدون درز نسبت به لوله‌های جوش داده شده برتر در نظر گرفته می‌شوند زیرا با استفاده از شمش فولادی یکپارچه، با استحکام مکانیکی ذاتی، بدون جوش درز ساخته می‌شوند.

ویژگی‌های لوله فولادی بدون درز

لوله فولادی بدون درز برای استفاده در ساخت و ساز بسیار گسترده است. این یک نوار فولادی توخالی بدون درز است، عمدتا برای حمل و نقل مایعات استفاده می‌شود. یکی از فولادهای نوع سنگین، دارای مقاومت قوی است. در برابر خوردگی مقاوم است.
زنگ نمی‌زند، این عملکرد باعث افزایش طول عمر لوله‌های فولادی بدون درز می‌شود. مهم‌ترین ویژگی آن این است که بسیار تمیز بوده و فاقد مواد سمی است.
ویژگی‌های لوله‌های فولادی بدون درز به شرح زیر است:

 • دقت بالا
 • قطر کم
 • جوش پذیری قوی
 • قابلیت فشرده سازی بالا
 • عملکرد برتر
 • فلز نسبتا متراکم
 • کیفیت سطح خوب

طبقه بندی لوله‌های فولادی بدون درز

با توجه به فرآیند تولید، لوله بدون درز را می‌توان به دو نوع لوله فولادی بدون درز نورد گرم و لوله فولادی بدون درز نورد سرد تقسیم کرد.

لوله فولادی بدون درز نورد گرم

نورد گرم در مقابل نورد سرد قرار می‌گیرد. نورد سرد زیر دمای تبلور مجدد تحت نورد قرار گرفته و نورد گرم در بالاتر از دمای تبلور مجدد نورد انجام می‌شود.

مزایای نورد گرم

لوله فولادی بدون درز نورد گرم می‌تواند ریزساختار ریخته گری شمش فولاد را تحت تاثیر قرار دهد. دانه‌های کریستالی فولاد را اصلاح کند و عیوب ریزساختار را از بین ببرد. به طوری که ساختارفولاد فشرده شده، خواص مکانیکی را بهبود بخشد. این بهبود در جهت نورد منعکس می‌شود، به طوری که فولاد دیگر تا حد معینی همسانگرد نیست.

معایب

پس از نورد گرم، اجزای غیرفلزی در داخل یک فولاد (عمدتاً سولفیدها و اکسیدها و همچنین سیلیکات) به صورت ورقه فشرده شد، پدیده طبقه بندی شده (لامینیت) ظاهر می‌شود. لایه بندی فولاد در جهت ضخامت توسط عملکرد کشش به طور قابل توجهی بدتر شده و ممکن است در پارگی بین لایه انقباض ظاهر شود. کرنش موضعی ناشی از انقباض جوش اغلب به چندین برابر کرنش نقطه تسلیم می‌رسد، کرنش بسیار بیشتر از بار ایجاد شده است.
محصولات فولادی نورد گرم، دارای ضخامت و عرض لبه ضعیفی است. ما با انبساط و انقباض حرارتی آشنا هستیم، حتی اگر ابتدای نورد گرم طول، ضخامت استاندارد باشد، پس از سرد شدن مقداری نهایی منفی خواهد شد.
بنابراین برای فولاد بزرگ برای لبه فولادی عرض، ضخامت، طول، زاویه و خط کناری متغیر خواهد بود.

لوله‌های بدون درز نورد سرد

لوله‌های بدون درز نورد سرد، لوله‌های فولادی بدون درز نورد سرد با دقت بالا در ابعاد ساخته شده و پرداخت خوب سطح مورد استفاده توسط ماشین‌آلات و تجهیزات هیدرولیک از ویژگی آن‌ها است. فرآیند نورد سرد به روشی اطلاق می‌شود که برای پردازش صفحات یا نوارهای فولادی به انواع مختلف محصولات فولادی با فرآیندهای سرد کاری مانند خمش سرد و فرآیندهای کشش سرد استفاده می‌شود. لوله‌های بدون درز نورد سرد نه تنها شامل لوله‌های فولادی عمومی، لوله‌های فولادی دیگ فشار ضعیف و متوسط، لوله‌های فولادی دیگ فشار قوی، لوله‌های فولادی آلیاژی، لوله‌های فولادی ضد زنگ، لوله‌های فولادی ترک خوردگی نفت هستند، بلکه شامل لوله‌های فولاد کربنی با دیواره‌های نازک، فولاد آلیاژی می‌شوند.
لوله‌های با دیواره‌های نازک، لوله‌های فولادی ضد زنگ با دیواره‌های نازک و لوله‌های فولادی با شکل خاص از جمله لوله‌های ساخته شده با نورد سرد می‌باشند. لوله‌های بدون درز نورد گرم معمولاً دارای قطر بیرونی بزرگتر از 32 میلی متر و ضخامت دیواره بین 2.5 میلی متر تا 75 میلی متر هستند. لوله‌های بدون درز نورد سرد معمولا دارای قطر بیرونی کمتر از 6 میلی متر و ضخامت دیواره کمتر از 0.25 میلی متر هستند. لوله‌های جدار نازک معمولا دارای قطر بیرونی کمتر از 5 میلی متر و ضخامت دیواره کمتر از 0.25 میلی متر هستند. لوله‌های نورد سرد عموما دقت ابعادی بالایی نسبت به لوله‌های نورد گرم دارند.

مزایا و معایب لوله‌های بدون درز نورد سرد

مزایا و معایب لوله‌ بدون درز

مزایا

1. سرعت قالب گیری و بهره وری بالا است. پوشش آسیب نمی‌بیند. مقاطع را می‌توان در اشکال مختلف ساخت تا با شرایط مختلف سازگار شوند. فرآیندهای نورد سرد می‌توانند باعث شوند که فولاد تغییر شکل زیادی داشته باشد تا نقطه تسلیم فولاد را افزایش دهد.
2. فرآیندهای نورد سرد می‌توانند ساختار ریخته گری شمش‌های فولادی را از بین ببرند. دانه‌های محصولات فولادی را تصفیه کنند و عیوب ریزساختاری را از بین برده تا ساختار محصولات فولادی فشرده شود و خواص مکانیکی محصولات فولادی بهبود یابد. این نوع بهبود عمدتا در امتداد جهت نورد منعکس می‌شود که باعث می‌شود محصولات فولادی تا حدی دیگر بدنه همسانگرد نداشته باشند. حباب‌ها، ترک‌ها و انقباض‌های ایجاد شده در ریخته گری تحت تاثیر دما و فشار بالا قابل ترمیم هستند.

معایب

1. فولاد هنگام خم شدن به راحتی پیچ می‌خورد. هنگام فشار دادن فولاد، کمانش خمشی-پیچشی به راحتی نمایان می‌شود. مقاومت پیچشی نسبتا ضعیف است.
2. دیواره لوله فولادی نورد سرد نسبتا نازک است. گوشه‌های اتصال صفحات ضخیم نیستند. توانایی تحمل بار متمرکز ضعیف است.

کاربرد لوله‌های بدون درز

 • استفاده برای خدمات پرفشار
 • لوله‌های دیگ بخار
 • لوله‌های کاربردی در دما و فشار بالا
 • مبدل حرارتی و کندانسورها
 • خدمات کم فشار و فشار متوسط
 • مکانیکی و خودرو
 • ساختمان سازی
 • حمل و نقل سیالات
 • سرویس با درجه حرارت پایین
 • ساخت کشتی
کاربرد لوله‌های بدون درز برای ساخت کشتی

یکی از انواع کاربرد لوله بدون درز برای ساخت کشتی است. این لوله‌ها برای سیستم لوله کشی کشتی و دیگ‌های بخار استفاده می‌شوند. زیرا قادر هستند گرمایش بالایی را تحمل کنند. لوله‌های فولادی بدون درز دریایی مطابق با استاندارد ملی ساخته می‌شوند.

کاربرد لوله‌های بدون درز برای اتومبیل

این لوله‌ها برای ساخت ستون فقرات خودرو و محور عقب استفاده می‌شوند.این لوله‌ها مطابق با استاندارد ASME A, SA-178, ASME SA-214 در ضخامت ۳.۴ و ۴ تولید می‌شوند.
امیدواریم که مطلب کاربرد لوله‌های بدون درز برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. در این مطلب تلاش کردیم درباره درباره لوله فولادی بدون درز اطلاعات کاملی را برای شما شرح دهیم. شما می‌توانید با مراجعه به سایت ساران پایدار اطلاعات کامل‌تری در این باره پیدا کنید و از متخصصان شرکت ساران پایدار برای تهیة تجهیزات فلزی، آهن‌آلات، استنلس استیل و محصولات دیگر مشاوره بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما